EMS A STAWY

Dolegliwości bólowe stawów mogą wynikać z nadmiernego ich obciążenia, urazów, a niekiedy są objawem lub skutkiem chorób wykrytych bądź jeszcze niezdiagnozowanych. Szereg codziennych czynności, jak i trening mogą powodować powstanie lub nasilenie się bóli stawów. Z reguły dolegliwości kostno-stawowe są objawem choroby zwyrodnieniowej stawów i zazwyczaj dotyczą osób starszych, ale mogą pojawić się także u młodych ludzi z chorobą reumatyczną.

PRZYCZYNY BÓLU STAWÓW

Najczęściej bóle stawów pojawiają się u osób w starszym wieku, co jest wywołane skutkami procesu starzenia. Stawy, jako ruchome połączenia dwóch lub więcej kości, umożliwiają wykonywanie ruchów, a istotne znaczenie w tym procesie ma chrząstka szklista, wykazująca odporność na ścieranie. Jednak, aby zapewnić płynny i bezbolesny ruch natura zaopatrzyła ludzki organizm w tzw. błonę maziową, wytwarzającą maź stawową umożliwiającą bezbolesną pracę stawów. Gdy zaczyna jej brakować (do czego może dojść z wiekiem), to wówczas pojawiać się może ból. Jednak może on wynikać również z obciążeń stawów, do czego przyczynia prowadzony tryb życia. Nawaga i otyłość, stojąca praca, brak wystarczającej ilości ruchu, czy dźwiganie nadmiernie ciężkich przedmiotów nie sprzyjają prawidłowej pracy stawów i mogą przyczynić się do problemów związanych z ich funkcjonowaniem. Częstym powodem bólu stawów jest też przeciążenie ich w trakcie wysiłku fizycznego.

CZY TRENING EMS JEST BEZPIECZNY?

Trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni jest bezpieczny dla stawów. Podczas ćwiczeń z wykorzystaniem tej metody nie ma konieczności stosowania zewnętrznego obciążenia. Osoba podejmująca się treningu EMS podczas ćwiczeń zakłada wyłącznie kombinezon z wbudowanymi elektrodami, a parametry pracy są dostosowywane do jej kondycji oraz wagi. Impulsy oddziałują bezpośrednio na mięśnie, wysyłając impuls do neuronów, dzięki czemu docierają do tzw. głębokich mięśni, które przy tradycyjnym treningu nie są stymulowane. Taki trening jest bardzo intensywny, a przy tym nie trwa długo. Ponadto nie trzeba podnosić np. 100-kilogramowej sztangi, można wprowadzić na maszynie treningowej ustawienia, które będą zapewniały podobny efekt ćwiczeniowy, a przy tym nie obciążą stawów.

Trening EMS może też pomóc zmniejszyć dolegliwości bólowe stawów u osób z nadwagą i otyłością poprzez ograniczenie nadmiaru wagi ciała., ponieważ to właśnie zbyt duża waga może powodować dolegliwości bólowe. Utrata kilogramów może przyczynić się do zmniejszenia lub wyeliminowania bólu stawów. Elektrostymulacja mięśni daje możliwość utraty zbędnych kilogramów w sposób bezpieczny, czyli bez narażania stawów na przeciążenia, jakie pojawiają się podczas wysiłku fizycznego osób z otyłością lub nadwagą.

Metoda EMS nie jest sposobem na leczenie bólu stawów. Jest natomiast pomocna w walce z otyłością i nadwagą, a także pomaga wzmocnić mięśnie – również te wchodzące w skład budowy stawu. Poprawa kondycji i siły tych mięśni może też przyczynić się do ograniczenia dolegliwości bólowych w tym obszarze. Przede wszystkim jednak elektrostymulacja mięśni nie wymaga stosowania obciążeń i dzięki temu jest bezpieczna dla stawów, przez co wykorzystuje się ją m.in. w fizjoterapii i rehabilitacji.