ODCHUDZANIE Z EMS

Tradycyjne techniki walki z nadwagą i otyłością poprzez wytężony trening fizyczny przynoszą pozytywne rezultaty. Nie wszyscy mają jednak wystarczająco dużo cierpliwości, aby czekać na rezultaty. Inni po prostu nie mogą nadmiernie przeciążać stawów i mięśni na siłowni lub uprawiając sport. Może być to spowodowane przebytymi kontuzjami czy zwyrodnieniowymi chorobami stawów. Skutecznym rozwiązaniem może być w tym przypadku elektrostymulacja mięśni.    
Dla zrozumienia w jaki sposób trening elektrostymulacji mięśni może oddziaływać na odchudzanie należy bliżej przyjrzeć się procesowi spalania tkanki tłuszczowej oraz oddziaływaniu EMS na organizm.     

GROMADZENIE I SPALANIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Tłuszcz w ludzkim organizmie odgrywa istotną rolę, ponieważ stanowi rezerwę energetyczną oraz formę zabezpieczenia przed głodem. Ponadto jest elementem podporowym i ochronnym, a także bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Właśnie dlatego w ludzkim organizmie odkładany jest tłuszcz zapasowy – najczęściej z przemiany nadmiaru cukrów. Prosty cukier (glukoza) stanowi źródło energii. Gdy do organizmu dostarczamy dużą jego ilości, to są one wykorzystywane przede wszystkim jako źródło energetyczne, zaś nadmiar magazynowany jest między innymi w wątrobie, mięśniach oraz niektórych narządach jako cukier złożony – glikol. W momencie, w którym miejsca magazynowe dla glikolu są przepełnione, to wówczas zostaje on przekształcony w kwas tłuszczowy. Właśnie dlatego należy stosować zbilansowaną dietę, pozbawioną nadmiaru prostych tłuszczy.           

Tłuszcz może być gromadzony również w wyniku bezpośredniego przenikania tłuszczów pokarmowych do komórek tłuszczowych. W wyniku trawienia tłuszczu w jelicie cienkim wytwarzane są związki transportowe wypełnione stawionymi tłuszczami (m.in. trójglicerydami). Postępujący proces metabolizmu powoduje, że przedostają się one do krwi, dzięki której docierają do naczyń włosowatych w pobliżu tkanki tłuszczowej i mięśniowej, gdzie osadzają się na powierzchni śródnabłonka, wytwarzającego specjalny enzym. Dzięki niemu następuje rozkład do Wolnych Kwasów Tłuszczowych oraz glierolu, który następnie wnika do komórek tłuszczowych, gdzie przekształcany jest w trójglicerydy i w takiej formie tłuszcz jest magazynowany oraz odkładany. 

Proces spalania tłuszczu rozpoczyna się od uwalniania z komórek tłuszczowych, czyli lipolizy. Odchudzanie ma natomiast na celu maksymalizację tego procesu – chodzi o uwalnianie tłuszczu szybsze niż jego odkładanie. Uwolniony tłuszcz przenoszony jest do krwiobiegu w postaci wolnych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu staje się on dostępny dla wszystkich organów w organizmie i może zostać wykorzystany na ich potrzeby energetyczne – w ten sposób zostanie spalony. Teraz już rozumiesz, że w osiągnięciu zadowalających rezultatów w odchudzaniu ważne jest przyspieszenie metabolizmu, co umożliwia między innymi zwiększona termogeneza. 

TRENING EMS A ODCHUDZANIE

Sposób działania elektrostymulacji mięśni znacznie przyspiesza procesy metaboliczne tłuszczy, dzięki zastosowaniu prądu izomerycznego. W procesie stosowany jest bowiem prąd zmienny niskiej częstotliwości, który odznacza się charakterystyczną szerokością impulsu, a także czasem jego trwania i modulacją, co prowadzi do wywołania tzw. skurczu izomerycznego – czyli takiego, podczas którego nie zmienia się długość włókien mięśniowych. Jego działanie można porównać do napięcia mięśnia przy unoszeniu ciężaru. W ten sposób włókna mięśniowe są napinane, a zarazem ujędrniane. Prowadzi to do przyspieszenia przemiany materii oraz wymaga od organizmu sięgnięcia do zapasów tłuszczu. Co ważne prąd izomeryczny oddziałuje jednocześnie na cały organizm. Ponadto podczas oddziaływania prądu na organizm dochodzi do elektrolipolizy. W jej efekcie następuje wzrost temperatury, przez co rozszerzają się naczynia krwionośne, a co za tym idzie poprawia się krążenie oraz metabolizm.